Słów kilka o Krótkoterminowej Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, w skrócie: TSR, z której możecie skorzystać w Gabinecie „W HARMONII”.

TSR to metoda wyjątkowa, z założeniami innymi niż te, które mają „standardowe” terapie. Co czyni ją taką wyjątkową? Otóż w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach skupiamy się nie tyle na samym PROBLEMIE, co na ROZWIĄZANIACH. Nie grzebiemy w przeszłości, nie docieramy do dzieciństwa, a jeśli to się zdarza, to wyłącznie w celu odkrycia zasobów, mocnych stron klienta, jego zalet. Terapia skupia się głównie na teraźniejszości oraz przyszłości – pragniemy doprowadzić w niej klienta do lepszego życia, dobrej zmiany. Co ważne, w powyższym podejściu terapeuta nie przybiera roli eksperta, a towarzysza i motywatora klienta. W relacji nikt nie jest „lepszy”, nikt nie jest „wyżej”.

Formuła terapii jest stosunkowo prosta, jednak nieoceniona w swej efektywności. TSR sprawdza się zarówno w pracy z osobami nerwicowymi, z zaburzeniami odżywiania, jak i ludźmi borykającymi się z depresją. Badania wykazały jej skuteczność w obszarze pracy z osobami uzależnionymi od narkotyków, alkoholu, a także ofiar oraz sprawców przemocy.

Co ważne, jak sama nazwa wskazuje, z założenia Terapia trwa krótkoterminowo, jednak w ostateczności to klient decyduje, ilu spotkań potrzebuje.

„Skutkami ubocznymi” TSR są: wzmocnienie samooceny klienta, zmiana postrzegania siebie jako „problemu” czy „przypadku medycznego” oraz zmiany w postrzeganiu świata.